מענקים ומקורות מימון ליזמים וסטארט אפים – כך תממנו הצלחה!

יש לכם רעיון לסטארט אפ שישנה את העולם? אל תתרווחו בכיסא בינתיים, כי הרעיון הוא רק החלק הקל. הסוגייה שמעסיקה כל סטארטאפיסט מתחיל היא לא כיצד לממש את הרעיון שלו, אלא כיצד להשיג את המימון אליו. השגת המימון זוהי בעצם הנקודה שממנה סטארטאפים באמת מתחילים "להתגלגל", ובתקווה גם להוכיח את עצמם בעתיד.

קיימים כיום בישראל מספר סוגי מענקים ותוכניות מימון, אשר הוקמו במטרה להזניק סטארטאפיסטים צעירים, ולאפשר להם לחדור לשוק התחרותי של ההיי טק. במאמר זה נפרט על מקורות מימון אפשריים ליזמים מתחילים, ועל הדרכים להשיג אותם.

"תוכניות "תנופה" בראשות המדען הראשי – מדובר בתוכנית שפועלת תחת משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, ומטרתה היא לעודד יזמות בתחום הטכנולוגיה בקרב עולם התעשייה בישראל. במסגרת התוכנית ניתנים מענקים ליזמים מתחילים, במטרה לתמוך בהם בראשית דרכם. מדובר באחת התוכניות המשתלמות ביותר ליזמים, כיוון שמדובר למעשה במענק של 200,000 ₪ אשר אותו מחזירים בצורת אחוזים קטנים ממכירות עתידיות של המוצר, במידה ויהיו. במידה ואין מכירות זהו מענק לכל דבר. היזם נדרש להשתתף ב-15% מהמענק. כל שצריך הוא רעיון טוב ומוכח, למלא את טופס הבקשה ולעבור בחינה של בודק מטעם "תנופה". מומלץ להיעזר ביועץ למילוי הבקשה כדי להעלות את סיכויי הקבלה."

קיימים מספר מסלולי סיוע שניתן להגיש אליהם בקשות:

מסלול ליזמים וקבוצות מתחילות, המחזיקים ברעיונות חדשניים:

 • תנופה טכנולוגית
  לכל היזמים בתחומי הטכנולוגיה, תוכנה, חומרה, והאינטרנט
  מסלול לשדרוג חברות קטנות מתחום התעשייה המסורתית, אשר מעוניינות לפתח מוצרים חדשים.
 • מסלול תאגידים
  שמטרתו לייסע לחברות ישראליות לפתח סטארט אפים עם תאגידים בינלאומיים.
 • מסלול "ירוק"
  המיועד לתמיכה בחברות, שמעוניינות לפתח טכנולוגיות לשם שמירה על הסביבה.
  מסלול לתמיכה במעצבים תעשייתיים, שניתן ליישם את רעיונותיהם בתעשייה הישראלית.

תוכניות החונכות של מט"י

מט"י הם מרכזי טיפוח יזמות המפוזרים ברחבי הארץ, אשר מטרתם היא לייעץ ולתמוך ביזמים וחברות בתחילת דרכם. חונכות במט"י נעשית על ידי יועצים מקצועיים מתחומים רבים, כגון: הייטק, אינטרנט, שיווק ועוד. במסגרת תוכנית החונכות ניתן לקבל בין 20 שעות חונכות (ליווי עסקי) ליזם או עסק הכולל עד 4 יזמים/עובדים ועד 150 שעות במידה וישנם מעל 4 עובדים ו/או יזמים. משרד התעשייה והמסחר (התמ"ת) מסבסד את שעות החונכות ב- 75% כך שהיזמים מקבלים ייעוץ וליווי יקר מפז, כמעט בחינם.

הקרן לעידוד השיווק מטעם מכון הייצוא

מטרתה של קרן זו היא לתמוך ולעודד מאמצי שיווק וייצוא תוצרי תעשייה לחו"ל. במסגרת התמיכה מכון הייצוא משתתף בהוצאות הייצוא של מוצר, ובכך מקטין את הסיכון שהיצואן נחשף אליו. כל מיזם, אתר, או חברה אשר פונים לשוק הבין לאומי (מחוץ לישראל), יכולים לקבל מימון משלים של 50% (שקל מול שקל) לכל הוצאות המכירה, שיווק ופיתוח עסקי, ובכך למעשה להקטין את הוצאות השיווק והמכירות ב-50%!

תוכניות מדע"ן

במסגרת המדען הראשי, חברות הזנק וחברות הייטק יכולות לקבל מימון משלים של כ- 50% לכיסוי הוצאות הפיתוח שלהן. על תקציב של מעל מיליארד ₪"ח כל שנה, מתחרות חברות הייטק רבות ולכן חשוב במסגרת הבקשה, להדגיש את הטכנולוגיה והחדשנות של המיזם, לבצע חקר שוק ולהכין תוכנית פיתוח מפורטת.

קרנות דו לאומיות

במסגרת קרנות אלו, הממשלה (משרד המדען הראשי) מספקת מענקים לשיתוף פעולה בין חברות סטארטאפ (הזנק) מישראל וחברות מקבילות מחו"ל, וזאת במטרה לפתח את המחקר והפיתוח התעשייתיים והטכנולוגיים בשתי המדינות. המימון המשותף מסייע לחברות סטארטאפ לממן את הוצאות הפיתוח וגם לזכות בשותף אסטרטגי בחול שיכול לשמש כזרוע שיווקית וממכירתי.

קבלת מענקים – איך עושים את זה?

התהליך של הגשת בקשות למימון וקבלתו עלול להיות מבלבל ומסובך, עבור מי שאינו בקיא בתחום, ואף עלול להסתיים בכישלון כתוצאה מכך. אנו, בחברת הייטק אסטרטגיות, מחזיקים בניסיון של שנים בתחום של ייעוץ עסקי, וכחלק משירותינו, אנו מעניקים ליווי מלא ליזמים ועוסקים בתהליך הגשת בקשות עבור מקורות מימון לפרוייקטים שלהם.

הידע והנסיון הרבים שלנו בתחום העסקים וההיי-טק מאפשרים לנו להבין את השוק לעומקו, ולעזור ללקוחותינו לטוות אסטרטגיה חכמה שתביא את המוצר שלהם לפסגה.

חשוב לזכור, הרעיון הנפלא שלכם, הוא רק תחילתה של דרך ארוכה עד למימוש ולהצלחתו בשוק. טיפול מקצועי בנושא מקורות המימון הוא השלב המרכזי, והכלי שיאפשר לכם את פריצת הדרך המיוחלת. אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ וליווי בנושא מקורות מימון, ולהבטיח שהרעיון הייחודי שלכם יקרום עור וגידים לכדי הצלחה מסחרית. אנחנו ה"סטארט" שלכם!

החל מתוכנית עסקית ועד איתור משקיע למיזם שלכם!

הכותב הינו מנכ"ל חברת הייטק אסטרטגיות המייעצת ומלווה יזמים וסטארט אפים רבים מאז 2006 וסייעה לרבים מהם לקבל מימון ולבצע קפיצת מדרגה. הייטק אסטרטגיות עזרה ללקוחותיה לגייס למעלה מ40 מיליון דולר עבור מיזמים טכנולוגיים, רעיונות פורצי דרך וחידושים טכנולוגיים. פנו אלינו היום למידע נוסף על גיוס הון, איתור משקיעים, כתיבת תוכנית עסקית ועוד ונשמח לעמוד לשירותכם.


צרו קשר למידע נוסף / תיאום פגישה

טלפון : 072-2511993
טלפון 2 : 072-2221990
אימייל : contact@hitechstrategies.com
Lead Source
יצירת קשר

פנו אלינו היום ונשמח לעמוד לשירותכם.

רוצים לדעת עוד? פנו אלינו היום ונשמח לעמוד לשירותכם.

לחצו אנטר כדי לצוטט